حضرت حجت ابن الحسن العسکری 

نام مبارک آن حضرت : م . ح . م . د 

لقب مشهور : بقیة الله ، مهدی ، قائم 

کنیه مشهور : ابوالقاسم ، اباصالح 

پدر بزرگوار : حسن بن علی بن محمد بن علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابی الب ( علیه السلام ) 

مادر مکرمه اش : ملیکه ( نرجس ) معروف به صیقل 

تاریخ ولادت : 15 شعبان سال 255 هجری ، شهر سامرا 

غیبت صغرای حضرت : تا سال 329 هجری قمری 

غیبت کبرای حضرت : از سال 329 هجری قمری تا آنگاه که خداوند بخواهد ( شرایط جهانی ظهور آن حضرت فراهم شود ) 

نایبان آن حضرت در زمان غیبت صغرا به ترتیب عبارت اند از : 

1 . ابو عمرو عثمان بن سعید عمری 

2 . ابو جعفر محمد بن عثمان عمری 

3 . ابوالقاسم حسین بن روح نوبختی 

4 . ابوالحسن علی بن محمد سمری 

حضرت حجت بن الحسن ( عجل الله تعالی فرجه الشریف ) در سال 255 و به قولی 256 هجری قمری متولد شد ، پدر بزرگوار اش در سال 260 هجری قمری به شهادت رسید . بر این اساس ، امام زمان ( عج الله تعالی فرجه الشریف ) پنج سال با پدر ارجمندش زندگی کرد . 

حضرت امیرالمومنین علی ( علیه السلام ) فرمود : 

اللهم بلی ! لا تخلو الارض من قائم لله بحجة ، اما ظاهرا مشهورا ، او خائفا مغمورا ، لئلا تبطل حجج الله و بیناته » 1 ؛

خدایا ! آری زمین از کسی که به حجت و دلیل ، دین را بر پا دارد خالی نمی شود ، او یا آشکار و مشهود است ، و یا ترسان و پنهان ، تا حجت ها و

دلیل های روشن خدا از بین نرود » . 

1 . نهج البلاغه حکمت 147

احادیث درباره آخرامان 

حدیث 1 : 

نقل شده است که پیامبر اسلام ( ص ) آنچه تا روز قیامت اتفاق می افتد می داند . کثیر بن مره ابی شجره الحضرمی از ابن عباس نقل می کند : 

نبی اکرم اسلام ( ص ) فرمود : خداوندا برای من دنیا را به گونه ای قرار داده است که وقتی به آن می نگرم ، حوادث جاری و رویداد های آن را تا روز قیامت مانند کف دستم می بینم . » 

جدیث 2 : هفت فتنه ای که نبی اکرم ( ص ) بیان فرمودند : 

عبدالله بن مسعود از عبدالله بن عباس نقل کرده که رسول خدا ( ص ) فرمود : شما را از هفت فتنه که بعد از من واقع خواهد شد بر حذر می دارم : فتنه ای که از مدینه به سوی شما می آید ، فتنه ای در مکه ، فتنه ای که از یمن خواهد آمد ، فتنه ای که از از مشرق و به شهر شام رو می آورد ،

فتنه ای که از غرب می آید و فتنه و آشوبی که از شام بیرون می آید ، و این همان فتنه سفیانی است ». در ادامه ابن مسعود چنین گفت : گروهی

از شما اولین فتنه را درک می کند و عده ای از مسلمانان آخر آن را خواهد دید ». ولید بن عباس بیان می کند : فتنه مدینه از طرف طلحه و زبیر بود ، فتنه مکه از جانب پسر بود ، فتنه مکه از جانب پسر زبیر بود ، فتنه یمن نیز از سوی ( یکی از خارجیان ) است ، و فتنه شام از طرف بنی امیه ، و اضافه کرد که من منشأ آن هستم » . ( منظورش همان طائفه بنی العباس بود که از نسل او بودند زیرا حکمرانی انها از سمت شرق شکل گرفت ).

حدیث 3 : 

در مورد آشوبی که در بین مردم به وجود می آید ، عبدالوهاب از یونس از رسول الله نقل نموده است : آشوبی بین مردم رخ می دهد انسان ، همسایه ، برادر و پسر عمویش را می کشد . عرض کردند آیا آنان عاقلند و چنین کاری را می کنند ؟ جواب دادند عقل و ادراک اکثر اهل آن عصر از آنها گرفته شده است و مشتی نادان به جا می مانند با این وجود گمان می کنند که حق با آنها است . 

حدیث 4 : مؤمنی خوابیده باشد از فتنه رهایی می یابد : 

از شخصی کوفه که گویا نامش مسافر است روایت شده است که علی ( ع ) فرمود : در آن زمان هر مؤمن که در خواب باشد نجات می یابد . در روایتی دیگر از او سوال شد که منظور اش از خواب چیست ؟ پاسخ داد : منظور این است که خاموش و ساکت است و در آن فتنه مطلبی در مورد او ظاهر و هویدا نشود . 

حدیث 5 : وضعیت کودکان و بزرگسالان در زمان مهدی ( عج ) 

عباس می گوید : در عصر مهدی ( عج ) کودک و خردسال آرزو دارد که بزرگسال باشد و بزرگسال آرزو دارد که به خردسالی و کودکی بازگردد ( تا زمان بیشتری در آن دوران باشد ) . 

منابع احادیث : فتنه ها و مصیبت ها ، ترجمه کتاب الملاحم الفتن 

احادیث آن حضرت 

حدیث 1 : بیعت امام زمان

قال الإمام المهدی علیه السلام:

إنَّهُ لَمْ یَکُنْ لاِحَد مِنْ آبائی إلاّ وَ قَدْ وَقَعَتْ فی عُنُقِه بَیْعَهٌ لِطاغِیةِ زَمانِهِ، و إنّی اخْرُجُ حینَ اخْرُجُ وَ لا بَیْعَهَ لاِحَد مِنَ الطَّواغیتِ فی عُنُقی.

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف می فرمایند:

<p>همانا پدران من (ائمّه و اوصیاء علیهم السّلام)، بیعت حاکم و طاغوت زمانشان، بر ذمّه آن ها بود؛ ولی من در هنگامی ظهور و خروج نمایم که هیچ طاغوتی بر من منّت و بیعتی نخواهد داشت.

الوافی ، ج 2 ، ص ۴۲۵

حدیث 2 : دوام و ثبات حق

ابَی اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ لِلْحَقِّ إلاّ إتْماماً وَ لِلْباطِلِ إلاّ زَهُوقاً.

همانا خداوند متعال، إباء و امتناع دارد نسبت به حقّ مگر آن که به إتمام و کمال برسد و باطل، نابود و مضمحل گردد.

منبع : بحارالانوار ( ط _ بیروت ) ج 53 ، ص 193

حدیث 3 : حق و حقیقت

إنَّ الْحَقَّ مَعَنا وَ فینا، لا یَقُولُ ذلِکَ سِوانا إلاّ کَذّابٌ مُفْتَر، وَ لا یَدَّعیهِ غَیْرُنا إلاّ ضالٌّ غَویٌّ.

حقیقت - در همه موارد و امور - با ما و در بین ما اهل بیت عصمت و طهارت خواهد بود و چنین سخنی را هر فردی غیر از ما بگوید دروغ گو و مفتری می باشد؛ و کسی غیر از ما آن را ادّعا نمی کند مگر آن که گمراه باشد.

کمال الدین و تمام النعمه ، ج 2 ، ص 511

حدیث 4 : حاکمان عصر غیبت

امَّا الْحَوادِثُ الْواقِعَهُ فَارْجِعُوا فیها إلی رُواةِ حدیثِنا، فَإنَّهُمْ حُجَّتی عَلَیْکُمْ وَ انَا حُجَّهُ اللهِ عَلَیْهِمْ.

جهت حلّ مشکلات در حوادث - امور ی، عبادی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی، اجتماعی و. . . - به راویان حدیث و فقهاء مراجعه کنید که آن ها در زمان غیبت خلیفه و حجّت من بر شما هستند و من حجّت خداوند بر آن ها می باشد .

کمال الدین و تمام النعمه ، ج 2 ، ص 484 

حدیث 5 : خاتم اوصیاء

انَا خاتَمُ الاْوْصِیاءِ، بی یَدْفَعُ الْبَلاءُ عَنْ اهْلی وَ شیعَتی.

من آخرین وصیّ پیغمبر خدا هستم به وسیله من بلاها و فتنه ها از آشنایان و شیعیانم دفع و برطرف خواهد شد.

کمال الدین و النعمه ، ج 2 ، ص 441 

داستان های ملاقات با امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف 

تشرف مرد روستایی و فتوای شیخ مفید 

در زمان شیخ مفید ( ره ) شخصی از روستایی به خدمت ایشان رسید و سوال کرد : زنی حامله فوت کرده و حملش زنده است ، آیا باید شکم زن را شکافت و طفل را بیرون آورد یا به همان حالت او را دفن کنیم ؟ 

شیخ فرمود : با همان حال او را دفن کنید .

آن مرد برگشت ولی متجه شد سواری از پشت سر می تازد و می آید ، وقتی نزدیک او رسید گفت : ( ای مرد ، شیخ می گوید ، شکم آن زن را بشکافید و طفل را بیرون آورید ، بعد او را دفن کنید ) . 

مرد روستایی همین کار را کرد .

پس از مدتی ماجرای آن سوار را برای شیخ نقل کردند ، ایشان فرمود : من کسی را نفرستاده بودم ، معلوم است آن شخص حضرت صاحب امان ( عج الله تعالی فرجه الشریف ) بوده اند . حال که ما در انجام احکام شرعی اشتباه می کنیم همان بهتر که دیگر فتوا ندهیم . 

لذا در خانه را بست و بیرن نیامد . اما از ناحیه مقدسه حضرت صاحب الامر ( علیه السلام ) توقیعی برای شیخ صادر شد که : بر شماست فتوا دادن و بر ماست که نگذاریم شما در خطا واقع شوید » . با صدور این توقیع ، شیخ مفید بار دیگر به مسند فتوا نشست .

منبع : سی دی سخنرانی مرحوم کافی ، خورشید آل یاسین 7 ، شیفتگان حضرت مهدی ( عج ) ج 2 ، ص 120 

ما شاهد بر اعمال تو هستیم 

یکی از سالکین الی الله که از طلاب علوم دینی بود می گفت : از وقتی در سنین نوجوانی فهمیدم امام زمانم مرا می بیند و بر اعمالم نظارت دارد بسیار تحت تأثیر قرار گرفته بودم و خود را کنترل می کردم شبی در توسل به آن حضرت خواستم یقین بیشتری در این باره به من عنایت بفرمایند . 

همان شب در عالم رؤیا دیدم آن حضرت در حیاط منزلمان هستند و من و ایشان به تنهایی در کنار هم هستیم و در آن حال به من فرمودند : 

ما شاهد بر اعمال تو هستیم 

او می گفت شما می گویید این مطلب در خواب بوده ، ولی اگر به جای من بودید لمس می کردید که از آن لجظه به بعد تاکنون که سالهای بسیار از آن موقع می گذرد همان جمله و فرمایش حضرت ولیعصر ( ارواحنا فداه ) مانند نور خورشید به من گرما و حرارت داده و من حضور روحی آن حضرت را لحظه به لحظه لمس کرده و همیشه احساس می کنم آن حضرت در همه جا کنارم حضور دارند و شاهد بر اعمالم هستند و این حالت که باید همه داشته باشند و قرآن کریم به آن تصریح نموده است تأثیر بسیار عجیبی بر پیشرفت انسان و تزکیه نفس او می گذارد و او را با امام زمان ( عج ) مأنوس می نماید و فراموشی از این حالت موجب رها شدن انسان و ارتکاب اعمال خلاف توقع از او می گردد . 

حتی مؤمنین در زمان ائمه ( علیه السلام ) که تحت تربیت امام زمان خود قرار گرفته بودند به طور مملوس این حقیقت را درک می کردند . 

منبع : راهی بسوی نور ، ص 136 

روزانه مطالب جدیدی در سایت بارگزاری خواهم کرد .

مناسبات روز فصل اول ماه رجب ، شعبان ، رمضان

احوال مردم آخرالزمان

سرود ها و مداحی ها درباره آن حضرت

,، ,بن ,فتنه ,زمان ,حضرت ,امام زمان ,تعالی فرجه ,فرجه الشریف ,علیه السلام ,   

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

سویق مطهر نشان - فروش تلفنی 09120941291 صوفی کسب درامد از شبکه اجتماعی وارز دیجیتال تفکر، سکوی پرواز صندوق فروشگاهی کاسبیت استخر آماده فایبرگلس املاک سایه بان همکاری در فروش فایل شاپرفا بهترین ها کنج خلوت ذهنم شهر دانلود